Home Metodické centrum Bicí nástroje

Přihlašte seBicí nástroje
Nabídka PDF Tisk Email
Artprogram - Bicí nástroje
Napsal uživatel Administrator   
pátek, 29 červen 2012 08:48

Dobrý den všem kolegům bubeníkům i nebubeníkům. Končí se další školní rok a blíží se zasloužené volno. Letošní rok byl opravdu až moc vyčerpávající. Děkuji všem, kterým jsem pomohl mailem nebo telefonátem.  Mnoho posudků  na Vaše rozpracované nebo hotové ŠVP jsem vypracoval. A musím   konstatovat,  že mnozí z Vás to napsali výborně.  Jenom na závěr zopakuji , že podle RVP by jste mněli žákovi nabídnou vzdělání ve hře na bicí nástroje a to na rytmické-malý buben,velký buben,činely, bicí souprava, sestava multipercussion…dále na melodické nástroje-zvonkohra,xylofon, vibrafon,marimba, tympány…a na perkusní nástroje-djembe, bongó, conga, timbáles, shekere, cabasa,triangl, clave,tamburins….a  nejenom na bicí soupravu. Prosím nezapomeňte na to ,protože jinak nesplníte RVP.

 Je skoro měsíc a půl po letošním celostátním kole celostátní soutěže ZUŠ ve hře bicí nástroje –sólo. Toto finále se konalo v Kladně. Musím konstatovat, že všichni žáci byli perfektně přepravení a že tam nebyl nikdo, kdo by nepatřil svým výkonem do celostátního kola. Za což děkuji nejenom všem učitelům ale i krajským metodikům, kteří mnohdy v nelehké situaci , museli rozhodnout, koho vyberou do finále. Letos byly použity povinné etudy a to na malý buben. A  ukázalo se to  jako výborná věc, pro to aby si mohli všichni zúčastnění  porovnat , jak na tom jsou. Technika hry na malý buben je totiž stěžejní , někdy podceňovaná záležitost. Ale Ti z Vás , kteří se hře na malý buben věnujete pečlivě, víte že je to práce sice mravenčí ale přinášející obrovské výsledky. Bylo zde mnoho výborných hráčů na bicí soupravu, dále hodně skvělých výkonů na melodické nástroje ale nebyl zde ani jeden hráč, který by předvedl sólo ve hře na perkuse. Většinou jsem perkuse mohl slyšet jenom s nahrávky nebo jako přídavný nástroj u soupravy. Je to možná tím,  že mnozí z Vás tyto nádherné nástroje buď vůbec  nepoužíváte,  nebo používáte jenom v omezené míře např. tamburínu, shekere , triangl, cláve nebo kravské zvonce. A proto jsem pro Vás připravil  pomůcku ve formě DVD.

DVD je vydáno jako podpora výuka hry na perkuse, a je určeno nejenom kantorům hry na bicí nástroje ale i všem , kteří se zajímají o hru na perkuse. DVD má název  BUBENICKÝ WORKSHOP 1 -PERKUSE.  Obsahuje čtyři kapitoly. Každá z nich obsahuje stručný popis nástroje, dále ukázky techniky hry a nakonec jsou zde vždy dvě souborové hry. To aby jste měli lepší představivost jak uplatnit žáky v souborové hře. První kapitola obsahuje hru na nástroj zvaný CAJÓN. Druhá kapitola se věnuje hře na KONGA a BONÓ. Ve třetí najdete hru na DJEMBE. A poslední kapitola obsahuje hru na Brasilské bicí nástroje a nazval jsem ji BATERIA DO BRASIL, můžete se zde naučit hrát karnevalovou sambu. Snažil jsem se o co možná nejsrozumitelnější výklad mých znalostí a zkušeností, které jsem využil při výuce mých žáků během 10 let. A to jak na ZUŠ EDUARDA MARHULY, tak i na Janáčkově konzervatoři a Gymnáziu v  Ostravě. Toto DVD budu prezentovat na našich stránkách www.bumbumband.cz kde během prázdnin umístím krátké sestřihy a pak budu přidávat i doplňující informace,  které budete moci stahovat a používat. Kdo bude mít zájem o DVD,  zašlu  Vám jej   za nákladovou cenu plus poštovné a balné. Kdo bude mít zájem o workshop k DVD , ať mne kontaktuje na  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript   Rád  přijedu   udělat workshop u Vás ve škole, a to buď jenom pro kantory jako další vzdělávání  nebo  i pro Vaše žáky. 

Garant za bicí nástroje a předseda bicí sekce ÚUR ZUŠ ČR - Jakub Kupčík,DiS.

 
RVP – ŠVP – A SOUTĚŽE BICÍCH NÁSTROJŮ… PDF Tisk Email
Artprogram - Bicí nástroje
Napsal uživatel Administrator   
čtvrtek, 14 červen 2012 19:57

13.6.2011 proběhla schůze krajských vedoucích za bicí nástroje pořádána MŠMT, přímo na ministerstvu. Tématem schůze byly letošní soutěže bicích nástrojů, sólová hra a její nová pravidla. Hlavní novinkou letošních soutěží jsou povinné etudy pro malý buben. Druhou novinkou je : zrušení podskupin A-melodické bicí nástroje,B-rytmické bicí nástroje,C-sestavy bicích nástrojů. V reálu by to mělo vypadat takto : soutěžící si nastuduje v dané kategorii patřičnou etudu na malý buben a poté ve zbývajícím čase předvede své sólové vystoupení na vybraný nástroj – malý buben, marimbu, vibrafon, xylofon, conga, bongó, timbáles, tympány, bicí soupravu… nebo pro sestavu bicích nástrojů tzv. multipecussion. Hráč může hrát buď celou dobu sám, nebo s doprovodem jiného nástroje..nabízí se klavír, kytara, basa…nebo s nahrávkou tzv. play a long. Přičemž  hráč na bicí soupravu by  měl předvést, že se naučil nejenom jeden nebo dva doprovodné rytmy, ale že umí vytvořit i tzv. open sólo. Může být vypsané, nebo může  improvizovat. Improvizace může tvořit maximálně třetinu skladby.

Posuzuje se technická vyspělost a hlavně muzikálnost. Nerozhoduje volba nástroje.

Proč jsou povinné etudy:

 1.Malý buben je základ každého dobrého bubeníka. Bez dobře zvládnuté techniky hry na malý buben se žádný sólista neobejde.

 2.Byl to požadavek všech zúčastněných krajských předsedů.

 3. Zvýšení kvality soutěžících.

 4.Vzrůstající nároky na učitele v nově vzniklém RVP ŠVP ZUŠ.

Jako předseda bicí sekce ÚUR ZUŠ jsem byl požádán, abych tyto etudy vybral. Podotýkám, že povinná etuda je srovnávací etudou a neplní funkci koncertní. Etudy jsem vybral a na konci září  přeposlal, všem krajským předsedům a ti je měli přeposlat  učitelům do ZUŠ ve svém kraji. Od té doby uplynul nějaký čas a přišly mi různé maily typu – to snad nemyslíte vážně ve 21. století takové lehké etudy a na druhé straně zase- tak těžké etudy, jak to mají ti naši žáci zahrát.. Někteří se budou muset s danou věcí trošku poprat. Soutěž sólistů je o tom, že se předvedou ti nejlepší.  Myslím si, že už jste vyhráli Vy všichni, kteří denně pracujete se svými žáky na tom, jak je naučit hře na bicí nástroje a lásce k muzice. Soutěže jsou součástí naší práce, ale ne cílem. Nové ŠVP Vám umožňuje se profilovat a vést žáka v oboru tak složitém, jako jsou bicí nástroje a jenom Vy jste odborníky na slovo vzatými. Ty tam jsou doby, kdy se na ZUŠ vyučovalo jenom hře na bicí soupravu. Toto již nebude stačit, nehledě na to, že by jste  nesplnili RVP. Žák- bubeník by měl být podle nových RVP ŠVP ZUŠ,  všestranným   muzikantem,který ovládá hru na rytmické nástroje,melodické nástroje a perkusní nástroje.To vše  dle možností dané ZUŠ. Žák by měl  umět nejenom doprovodit kapelu, hrát v  souboru nebo v orchestru, ale měl by být schopen zahrát i  koncertní skladby. Ne každý může být sólista,  ale  každý se může učit  hrát na bicí nástroje.

Letos ještě naposledy bude soutěž současně s dechovou sekcí se samostatnou zodpovědností bubeníků. Ale od začátku platnosti nového RVP ŠVP ZUŠ by měly  být  soutěže bicích úplně oddělené od dechových. Návrhy na novou koncepci samostatné soutěže bicích nástrojů: konání 1 krát za 3 roky by se měnit nemělo, ale spojily by se soutěže sólistů a bicích souborů do jednoho soutěžního ročníku. Kdo má zájem napsat připomínky:  HURÁ,  jsou s nadšením vítány!:-)Pro ty co uvažují o soutěži a nemají  ještě soutěžní etudy,  přikládám.

Všem učitelů i žákům přeji hodně zdraví, štěstí a dobrého rytmu v předvánočním i novoročním čase. Jakub Kupčík,DiS.

 

Aktualizováno čtvrtek, 14 červen 2012 20:01
 


 

Nejbližší události

The selected calendar(s) were not found in the database.

Návštěvnost tohoto portálu

dnesdnes65
včeravčera311
tento týdentento týden1719
tento měsíctento měsíc5963
celkemcelkem1382024