Home Metodické centrum Výtvarný obor

Přihlašte seVýtvarný obor
Dokument o práci Aleny Kupčíkové v ČT PDF Tisk Email
Artprogram - Výtvarný obor
Napsal uživatel Administrator   
sobota, 04 únor 2012 17:11

Doporučuji dokument o práci Aleny Kupčíkové, který najdete v archivu České televize.

Ondřej Langr

Aktualizováno sobota, 04 únor 2012 17:13
 
Odpověď na dotaz: Rozdíl mezi studijním zaměřením a vzdělávacím zaměřením a předměty na vysvědčení PDF Tisk Email
Artprogram - Výtvarný obor
Napsal uživatel lanon   
úterý, 01 únor 2011 17:07

Dotaz:


Přeji hezký den,
při tvorbě ŠVP pro naši školu (ZUŠ Viléma Wünsche v Šenově) jsme s paní ředitelkou přišly na menší zádrhel:
V manuálu je napsáno, že na vysvědčení se objeví název studijního zaměření. Ne tedy předměty? Přijde nám to docela nelogické že by se známka shrnula do jedné za předměty, které jsou docela odlišné (např. Hudební nauka, Hra na klavír, v mém případě např. Plošná tvorba a Výtvarná kultura). Pokud dám název studijnímu zaměření Výtvarná tvorba, bude obsahovat 4 předměty včetně Výtvarné kultury a myslím, že je hloupost tyto předměty na vysvědčení shrnout do jediné známky.
Pravděpodobně jsme ale pochopily tuto formulaci jinak než byla myšlena a věta, že se název studijního zaměření objeví na vysvědčení není chyba, ale je to myšleno tak, že se tam objeví ale ne v kolonkách pro předměty, které se známkují. V tom případě, by mě zajímalo kde, by se tedy měl název studijního zaměření ve formuláři objevit.
Také mě jen pro upřesnění napadá dotaz: Jaký je rozdíl mezi studijním zaměřením a vzdělávacím zaměřením? Je to synonymum nebo je něco z těchto pojmů nadřazeno?

Mockrát Vám děkuji za Vaši ochotu a přeji příjemný den
S pozdravem
Mgr. Darina Hrušková (učitelka VO na ZUŠ Viléma Wünsche v Šenově)

 ----------------------------------------------------

Odpověď:

Vzdělávací zaměření se týká pouze hudebního oboru, přesněji produktivní složky jeho vzdělávacího obsahu. Jednoduše řečeno se jedná o dílčí dělení na jednotlivé nástrojové skupiny (klávesové nástroje, smyčce, dechy, strunné nástroje, ale také EZHZT atd). U dalších oborů tato potřeba dalšího členění nevyvstala.

 

Studijní zaměření (naplňující očekávané výstupy definované v RVP) je ve ŠVP tvořeno vyučovacími předměty; ty se objeví na vysvědčení spolu s hodnocením (např. známkami). Ve ŠVP uvádíme zvolený název studijního zaměření a názvy vyučovacích předmětů s jejich učebními osnovami.

Např.:

- v hudebním oboru studijní zaměření s názvem např. Hra na klavír (s předměty např. Klavír, Jazzový klavír, Čtyřruční hra, Nauka o hudbě, ale i Sborový zpěv apod.)

 

- ve výtvarném oboru např. Výtvarka nebo Výtvarná umění nebo Výtvarná tvorba nebo jinak; s vyučovacími předměty s názvy např. 1.Plošná tvorba, 2.Prostorová tvorba, 3.Objektová a akční tvorba, 4.Výtvarná kultura (dnešní praxe)

nebo s jinými názvy předmětů

nebo s názvem jediného integrovaného předmětu,např. Výtvarná tvorba (ten však musí naplňovat obě vzdělávací oblasti – výtvarnou tvorbu, recepci a reflexi výtvarného umění). Předpokládám, že toto řešení (v případě tradiční klasifikace s jedinou známkou) nebude časté.

 

Pojem vzdělávací zaměření, specifický pro hudební obor, je tedy významově nadřazený pojmu studijní zaměření (není jeho synonymem). Ostatní obory s ním nepracují.

Na formuláři SEVT – 49 363 1 (vysvědčení pro ZUŠ) by se pak nově mohly objevit kolonky „Studijní zaměření“ a pro hudební obor „Vzdělávací zaměření“.

 

Přeji hezký den

Mgr. Ondřej Langr, garant VO

 

 P.S.:  A já ještě doplním, že na vysvědčení se dětem pochopitleně objeví názvy předmětů, které mají své vlastní osnovy a ze kterých jsou klasifikovány.Jiří Taufer

Aktualizováno středa, 30 březen 2011 16:22
 
Komentáře (1)
1 čtvrtek, 10 únor 2011 13:59
Darina Hrušková
Mockrát Vám děkuji za odpověď
Darina Hrušková
Výtvarný obor PDF Tisk Email
Artprogram - Výtvarný obor
Napsal uživatel Jiří Taufer   
úterý, 02 červen 2009 12:48
 
Aktualizováno pondělí, 15 červen 2009 14:37
 


 

Nejbližší události

The selected calendar(s) were not found in the database.

Návštěvnost tohoto portálu

dnesdnes60
včeravčera311
tento týdentento týden1714
tento měsíctento měsíc5958
celkemcelkem1382019