Home Nezařaditelná témata Dopis Petra Hanouska k soutěžím

Přihlašte seDopis Petra Hanouska k soutěžím PDF Tisk Email
Artprogram - Skladba
Napsal uživatel Jiří Taufer   
pondělí, 16 listopad 2009 13:14
S laskavým svolením Petra Hanouska zde publikuji jeho text reagující na vývoj soutěží v ZUŠ v Moravskoslezském kraji:

Milí kolegové,

nedá mi to, abych nereagoval na dopis Blanky Zátopkové, která nás dopisem informovala o tom, že někteří učitelé žádají konání okresních kol soutěží žáků ZUŠ. Předpokládám, že se jedná pouze o soutěž v komorní hře, protože dramatický obor ani dechové a jazzové orchestry toto kolo pro menší počet soutěžících nejspíše nepotřebují. Upřímně řečeno, nerozumím tomu, proč někdo tak lpí na systému, který se často obrací proti samotným dětem. Osobně jsem přesvědčen, že učitelé a ředitelé škol, kteří sledují úroveň v kraji, nemohou mít s odesláním přihlášky žádné potíže. Nemám ani obavu z toho, že pak v krajských kolech zazní něco, co tam v žádném případě nepatřilo, ani z toho, že bude přihlášených souborů tolik, že se to časově nezvládne. Soutěž ve Vidnavě také nemá okresní kola, a přitom si stále drží vynikající úroveň.

V porotách okresních kol zasedají většinou jen učitelé z malého regionu, mají v soutěži „své“ soubory, je známo, že některé školy či učitelé „se nemusí“. To pak zkresluje výsledky. Máte skutečně jistotu, že vždy postoupili jen ti nejlepší? Nestalo se vám, že soubor, který porota nepustila dál, byl vlastně mnohem lepší, než ten, který postoupil z vedlejšího okresu? Musíme pořád vystavovat žáky i učitele stresovým situacím? Navrhovali jsme, aby se místo soutěže konaly přehlídky, kde si kandidáti krajských kol zahrají pro radost, ale o případném postupu rozhodne v konečném důsledku spolu s pedagogem žáků již jen ředitel vysílající školy. Co je na tom špatného? V okrese Opava jsme to již opakovaně vyzkoušeli a funguje to. Dobře víte, že se pro děti snažíme chystat mnoho jiných akcí přehlídkového typu. Ta atmosféra mezi účastníky je pak nesrovnatelná. Děti jsou si totiž jisty, že si jich vážíme, že je máme rádi. Soutěžní forma přináší většině účastníků často jen zklamání. Jistě, vítěz se může dmout „pýchou“, ale jde nám snad také o něco jiného. Nebo by mělo jít. Troufnou-li si žáci, učitel a ředitel školy na krajskou laťku, dobře. To už něco znamená a fanděme jim. Ale proč se honosit tím, kolik konkurentů jsme cestou „pobili“? Něco jiného je, soutěží-li budoucí profesionálové. Ti ať si zvykají na „drsné“ podmínky i zklamání, ale máme jich na školách tolik? Zvažte to.

S přáním všeho dobrého

Petr Hanousek

Aktualizováno pátek, 03 únor 2012 16:49
 
Komentáře (2)
2 úterý, 17 listopad 2009 22:30
Martina Fischerová
Nedá mi to, abych nereagovala na tuto diskuzi. Zrušení okresních kol skutečně vyvolalo debatu, často velmi rozhořčenou. Ale myslím, že to byla jen prvoplánová reakce a nepromyšlení všech možností. Jak uvedl p.Hanousek – ze zkušenosti víme, že se nám, ve větších okresech, které sdružují 10 a více škol, vybily v okresních kolech děti, které by jinak velmi zdatně obstály v krajských kolech. Z tohoto důvodu plně souhlasím se zrušením okresních kol. Protiargumentem však bylo, že si děti nezahrají, že to přece děláme pro ně. A tady je otázka. Proč by si neměly zahrát? Vždyť v pořádání okresních přehlídek nám nikdo nebrání. Problémem je, že se nikdo do organizace příliš nehrne. Ne každá škola má prostory k pořádání těchto akcí, větší sál apod…A potom se ozývají i hlasy, ať jsou okresní kola, ať mají žáci srovnání – to ale mají mimo jiné i na Festivalu ZUŠ? A ruku na srdce – kolik z vás, kteří se nejvíc ozýváte, že si děti nezahrají, kolik se vám dětí účastní? A když se neúčastní? Byli jste se aspoň podívat? Ať si každý sáhne do svědomí..

Martina Gerhardová
1 úterý, 17 listopad 2009 22:11
Jiří Taufer
Kolegové, text Petra Hanouska beze zbytku podepisuji. Lépe bych to nenapsal.

Jiří Taufer
 

Nejbližší události

The selected calendar(s) were not found in the database.

Návštěvnost tohoto portálu

dnesdnes60
včeravčera311
tento týdentento týden1714
tento měsíctento měsíc5958
celkemcelkem1382019